ITIS wool | Víte, jak správně nosit oblečení z merino vlny?
Všichni máme doma nějaké to funkční prádlo, termoprádlo nebo bundu z goráče. Jak je ale možné, že při každé tůře skončíme propocení jako myši a na vrcholu hory nás zase střepává z chladu? Důležité je umět vybrat ty pravé kousky pro danou příležitost.
1343
single,single-post,postid-1343,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Víte, jak správně nosit funkční prádlo z merino vlny?

Všichni máme doma nějaké to funkční prádlo, termoprádlo nebo bundu z goráče. Jak je ale možné, že při každé tůře skončíme propocení jako myši a na vrcholu hory nás zase střepává z chladu? Důležité je umět vybrat ty pravé kousky pro danou příležitost. Jdeme na to!

 

Oblečení vrstvěte s citem

 

Tím, že na sebe navlíknete tři trička, dvě mikiny a péřovku kýženého výsledku nedocílíte. Tedy alespoň ne při jakékoliv outdoorové aktivitě. Hlavní je uvědomit si, že zdrojem tepla je tělo samotné. Není to termoprádlo, ani nic jiného. Teplo směřuje směrem od těla, které jej svými póry uvolňuje a zároveň se potí, aby nedošlo k přehřátí. Je tedy třeba vyrovnat se s teplem a také vlhkostí.

 

Vrstvy můžeme směre rozdělit na tři kategorie.

 

  • Základní – Tahle vrstva je v přímém kontaktu s tělem. Má za úkol odvádět vlhkost od pokožky, přizpůsobovat se teplotě těla. Ideální pro tyto potřeby jsou uměliny jako polyester, polypropylen pro svou hydrofobní povahu nebo materiály přírodní jako bambus a samozřejmě merino vlna.

 

  • Izolační – Druhá, prostřední vrstva izoluje, zachytává co nejvíce tepla a proto je většinou tlustší. Dobrým materiálem pro druhou vrstvu je objemnější fleece, microfleece. Nejvíce ale zahřeje /rozuměj zadrží teplo/ starý známý vlněný svetr po babičce, no ne?

 

  • Svrchní – Poslední vrstva slouží jako ochrana proti vnějším vlivům – mrholení, dešti, sněžení, prostě plískanici. Tady se výrobci předhánějí ve vodních sloupcích a hodnotách prodyšnosti. Důležitým parametrem je ale také váha svrchního oděvu a také jeho sbalitelnost. Většinu cesty totiž zůstává složen v batohu nebo v kapse sportovního dresu.

 

ITIS Henley

 

Termoprádlo není nukleární termodynamika

 

Co si tedy vzít na sebe, co přibalit do batohu a co nechat doma úplně? Záleží, kam nás nohy ponesou.

 

Základní vrstva je jasná. Už podle svého názvu by byla chyba nechat ji doma na věšáku. Regulace teploty a odvod vlhkosti se hodí prakticky při každé aktivitě. U těch náročnějších je funkční triko prakticky nezbytné pro základní zachování komfortu. Nebo jste někdy zkoušeli běžet půlmaraton ve flanelové košili?

 

Izolační vrstva přichází do hry za chladnějších podmínek. Nechceme přeci nastydnout. Ideální je mikina nebo rolák s rozepínáním, pomocí kterého můžete snadno regulovat teplotu, když vrstva izoluje už příliš. Jako izolační vrstva se počítá i tenká vrstva, která je v pořadí jako druhá. Bez obav můžete navrstvit dva vlněné svršky, které tak budou ideálně plnit svoji funkci.

 

Svrchní vrstvu, neprofuk nebo gore-tex oblékáme vždy podle situace.

 

  • Pokud se chystáme na sport, při kterém dosáhneme nízké rychlosti a vysoké intenzity / běh, turistika, MTB výšlap na kopec /, necháme bundu v batohu připravenou až na vrcholovou fotku. Tedy pokud si nechceme během výletu kvalitně zasaunovat a dobrovolně vypotit nějaký ten litřík.

 

  • Jestli se ale jedná o rychlou jízdu na kole, sjezdové lyžování nebo paragliding, je lepší si svrchní vrstvu obléci už na startu. Ochrání nás před větrem a dalšími nepřízněmi počasí. Při zvýšené venkovní teplotě můžeme izolační vrstvu úplně vypustit a spokojit se jen s kombinací té první a poslední.

 

ITIS Henley Women

 

Modelové situace z našich luhů a hájů:

 

Jdeme na hory. Teploměr hlásí kolem 10°C. Oblečeme si první vrstvu, přihodíme druhou izolační, na to hodíme tenkou bundu a můžeme vyrazit. Pod kopcem si bundu sundáme. Nebojte se udělat pár pohybů navíc a odložte bundu do batohu nebo alespoň kolem pasu. Jinak se po prvních 500 metrech zapotíte díky neprodyšnosti bundy a ta zůstane mokrá. I kdybyste si ji pa sundali, mokrá v batohu zůstane a pak vás bude akorát tak chladit. Suchá na vrcholu krásně zachytí sálající teplo a vy můžete v klidu usednout k zasloužené polévce.

 

Jedeme do práce na kole. Ráno. Opět 10°C, situace je však jiná. Ve velké rychlosti a nižší teplotě hrozí na kole profouknutí prvních dvou vrstev a tak je lepší si bundu ze začátku obléci. Pokud se jedná jen o lehkou šusťákovku, snadno si ji v průběhu chvilky za jízdy sundáte a strčíte do kapsy izolační vrstvy tak, jak to vídáváte u profíků na Tour de France :-) Po zbytek jízdy bude první vrstva odvádět pot a izolační vrstva vás nenechá prochladnout.

 

Vždy je lepší oblékat se tak, aby nám při startu aktivity byla trošku zima. Tělo se zahřívá až nečekaně rychle.

 

Chytrým krokem je před výletem zkontrolovat alespoň letmě počasí. Uchráníte se tak před plným batohem věcí, které celou cestu jen potáhnete jako zátěž. Tak co? Už víte, jak se správně obléci do různých povětrnostních podmínek?

 

Neostýchejte se a napište svůj názor nebo zkušenost do komentářů.

Napište komentář

Dostávej čerstvé novinky!

Neboj se! Neposíláme žádný spam.

 

Jen opravdu užitečné informace o merino vlně,

horké novinky z e-shopu a zajímavé slevy!

-> Vlož svůj e-mail