ITIS wool | Smrk – beskydská Monte Rosa
208
single,single-post,postid-208,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Smrk – beskydská Monte Rosa

S jídlem roste chuť.

 

Po víkendovém výšlapu na Lysou horu jsme neměli dost. Přišel na řadu druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd – Smrk. Ten své mohutné, kamenité pozadí vklínil přímo mezi zmiňovanou Lysou a Kněhyni /poslední z top 3/.

 

Trasy vedou na vrchol hned čtyři. Jedna z Ostravice, druhá z Horní Čeladné, Kaple, pak ještě z Šance a poslední z Podolánek. Z Ostravice je to nejkratší, ale zase nejprudší. Rozhodujeme se, že půjdeme pohodovou trasou z Čeladné, ať se v té zimě moc nezpotíme a neofoukne nás.

 

Vyrážíme v 10 ráno, lesní cestičkou vzhůru po úbočí a hned od začátku se otevírají krásné výhledy na Kněhyni a sousední Malou Stolovou. Cesta jen mírně do kopečka prochází voňavým bukovým lesem. Sem tam nás posype sníh z větvičky, proletí sojka, prostě idylka…

 

Sem tam se něco šustne v houští. Není to úplně košér, zvlášť když na Smrku žijí medvědi a pravidelně se objevují vlci. Máme sebou totiž kromě termosky s čajem jednu hárající fenu.

 

Od rozcestí Polana je to na vrchol ještě 3,5 km a cesta začíná pomalu stoupat. Po pár serpentýnách se začínáme pěkně potit a když se dostaneme do holých míst, kde řádil polom, ofoukne nás stejně. Pár dřepů pod spadlými stromy a jsme skoro nahoře, doleva, doprava, zatáčka a vrcholový sloupek je tu!

 

Za pěknějších rozptylových podmínek je zde k vidění prakticky celý masiv Beskyd, hlavně Lysá, Kněhyně, Radhošť, Ondřejník… Dneska ale hezky není a tak jsme rádi, když nahoře nevrážíme do turisty, jdoucího opačným směrem.

 

A o tom je Smrk – beskydská Monte Rosa.

 

Tak trošku ve stínu vyšší sousedky – Lysé, jako Monte Rosa a Mont Blanc. Krásná příroda, výhledy a žádní turisti.

 

Fotka, tatranka a domů.

 

~~~~~~~

 

The more you eat, the more hungry you get.

 

Our weekend hike to the peak of Lysa hora wasnt enough. The second highestpeak of the Moravian – Silesian Beskydy mountains – Smrk, was our destination. Smrk lies its ass right between Lysa hora and Kněhyně.

 

There are four routes to the top. Shortest from Ostravice, easy one from Horní Čeladná, Kaple and another from Šance and Podolánky. We chose the easiest one from Čeladná.

 

Our route starts at 10 am, slowly stepping up the forest road. From the beggining, there are beautiful views on the Kněhyně mountain on the right. A little snow fall from the branch, a bird flies around… what a idylic place.

 

From time to time a little noise appears in the bushes. There are bears and wolves living here, so we praying for our doggie, which is in the heat right now.

 

From the Polana crossroad its still 3,5 kilometers to the top. The road starts to go more vertical and after a few turns, we broke a little sweat. Thek we get to the place, where the wind slashed all the trees. We pray again not to catch a cold. Few dips under the fallen trees and we are there.

 

If the weather is good, beautiful views of almost whole Moravian – Silesian Beskydy mountains are available. We don’t have the luck.

 

Take a picture, snack and lets go back!

Napište komentář

Dostávej čerstvé novinky!

Neboj se! Neposíláme žádný spam.

 

Jen opravdu užitečné informace o merino vlně,

horké novinky z e-shopu a zajímavé slevy!

-> Vlož svůj e-mail