zahlavi
ITIS wool | O čem to celé vlastně je? Proč si nechat narůst knír jako dřevorubec? Pomůže to vůbec někomu?
O čem to celé vlastně je? Proč si nechat narůst knír jako dřevorubec? Pomůže to vůbec někomu?
O čem to celé vlastně je? Proč si nechat narůst knír jako dřevorubec? Pomůže to vůbec někomu?
1190
single,single-post,postid-1190,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Movember je tu. Proč nechat svůj knír růst?

Je to tady zas. Listopad, November, Movember.

 

Pro dost lidí (hlavně mužů) se stává pravidlem, že k poslednímu říjnovému dni oholí naposledy svou tvář a nechají vousy růst. Své fotky pak sdílejí po internetu, soutěží, komu bírd narostl nejlépe. Všichni se dobře baví, tedy kromě výrobců holítek a zastřihovačů, kteří procházejí těžkou krizí. Né že by některé měsíční výtvory přírody na obličejích chlapců a chlapů nebyly k smíchu. Pointa celé akce je ale jinde.

 

O co jde při akci Movember?

 

Jde o upozornění veřejnosti na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat. Přesněji o to, že lidstvo pořád nepřišlo na to, čím je způsobena a hlavně jak se jí zbavit. Akce dosahuje globálních rozměrů, je třeba se ale zamyslet, jestli se potřebné informace dostanou k těm pravým lidem. Co se rakoviny varlat týče, nejrizikovější je skupina od 20 – 35 let. Riziko rakoviny prostaty ale roste s věkem. Zatímco ve skupině pod 45 let připadá na 100 000 mužů 1 pacient, ve věku nad 80 let je to 735x tolik! Používá váš děda facebook?

 

Ideální by tedy bylo, kdyby každý novopečený ‚dřevorubec‘ doporučil svému tátovi, dědovi, pradědovi nutnost pravidelných prohlídek. Hlavně v případě, že se v jejich rodu tahle nemoc v minulosti vyskytla. Pak by celá akce opravdu znamenala úspěch.

 

Proč vůbec akce jako Movember vznikají?

 

Výzkum jede na plné obrátky a kde je výzkum, jsou třeba peníze. Vezměte si příklad z kapitána Jeana-Luca Picarda a jeho reakce na nedávnou kampaň Ice Bucket Challenge, v rámci které se snad půlka planety polila kýblem vody za účelem upozornění na amyotrofickou laterární sklerózu (ALS).

 

 

Nechceme rozhodně moralizovat a odrazovat vás od účasti v akci Movember. Je to legrace spojená s vážnou věcí a jako taková má opravdu sílu pohnout s osudy mnoha potřebných. Je ale dobré dříve vědět, za co bojujeme, než bez rozmyslu následovat tisíce ostatních.

 

Nechte si klidně narůst vous jako Krakonoš a nejlépe k tomu přihoďte pár stokorun. Třeba TADY, jako my.

Napište komentář

Dostávej čerstvé novinky!

Neboj se! Neposíláme žádný spam.

 

Jen opravdu užitečné informace o merino vlně,

horké novinky z e-shopu a zajímavé slevy!

-> Vlož svůj e-mail