ITIS wool | 3 způsoby, jak zničit prádlo z merino vlny
Oblečení z merino vlny má skvělé vlastnosti, díky kterým nemusíte řešit zápach, pocení nebo nedostatek tepla. Nevyžaduje ani speciální údržbu a vydrží i desítky let. Pokud...
1435
single,single-post,postid-1435,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

3 způsoby, jak zničit funkční prádlo z merino vlny

Oblečení z merino vlny má skvělé vlastnosti, díky kterým nemusíte řešit zápach, pocení nebo nedostatek tepla. Nevyžaduje ani speciální údržbu a vydrží i desítky let. Pokud s ním neprovedete jednu z následujících „klukovin“.

 

1. Pračka se sušičkou na plné pecky

Každý jsme viděli svetr velikosti XL, který by jeden nenavlékl na tříleté dítě. Jak je z těchto poučných situací známo, vlna nesnáší vysoké teploty. Oděv se sráží a dochází k nevratnému plstnatění mikroskopicky tenkých vláken.

 

Vlněné vlákna mají na povrchu mnoho maličkých zoubků. Ty se vlivem vlhkosti, tepla a tření zahryzávají jeden do druhého tak dlouho, dokud nevznikne zmiňovaný svetr pro jorkšíra. V pračce nebo sušičce k tomu mají ideální podmínky, zejména pokud nastavíme teplotu na 80° C.

 

Raději nastavte nižší teplotu. Kolem 40° C.

 

2. Bělidlo

Možná ho běžně používáte a ani o něm nevíte. Bělidlo je obsaženo v mnoha standardních pracích prášcích a na vlněném oblečení může napáchat nenávratné škody. A to bychom nechtěli, že ne?

 

Zvlášť je třeba dávat si pozor na cokoliv s obsahem chlóru. Vlněné vlákno jej rozhodně nemá v lásce. Chlór je velmi agresivní chemikálie pro cokoliv živého i pro to, co z přírody pochází. Do bazénů jej plavčíci lijí po litrech ale při praní doporučujeme raději vynechat.

 

3. Ostré předměty

Na ty je třeba dávat opravdový pozor. Většina prádla z merino vlny je vyrobena z úpletu – textilie, která je vytvořena proplétáním jednotlivých oček vlněného vlákna. Pokud se byť jen jedno očko přeruší, dochází k efektu „puštění oka“ (něco jako na punčoše). Je třeba jednat velmi rychle.

 

Ideálním řešením je zapošít místo lehkým stehem kolem dokola. Dobré je také pro pozdější prevenci zjistit, jakým způsobem dírka vznikla. Nejčastěji je na vině ostrá spona opasku, zipy ostatních oděvů nebo jiné kovové doplňky. Pozor je také třeba dát si na jakékoliv zadrhávání o dřevěné třísky, třeba při čekání na další pivo u baru.

 

Všechno ostatní o údržbě najdete v sekci MERINO.

Napište komentář

Dostávej čerstvé novinky!

Neboj se! Neposíláme žádný spam.

 

Jen opravdu užitečné informace o merino vlně,

horké novinky z e-shopu a zajímavé slevy!

-> Vlož svůj e-mail